Guaguanco PDF Tlač Email

guaguancoJe veľmi temperamentný tanec, ktorý vznikol na území Kuby v čase španielskej nadvlády. Pôvodcami tohto štýlu sú černošskí otroci, privezení zo západnej Afriky na prácu na kávových plantážach a v domácnostiach koloniálnych pánov.

Africká kultúra a tanec získali na území Kuby novú podobu, odrážajúcu zmenené podmienky a iné sociálne a emocionálne pocity podrobených otrokov. Tento tanec a štýl je výrazom túžieb, snov, sklamaní, lások a ťažkého života v neslobode. Je charakteristické využívanie pôvodných improvizovaných hudobných nástrojov: kostí, lyžíc, malých bubienkov, drevených paličiek. Vzniká hudba s výrazným, no neobvyklým rytmom. Pužitie špeciálnej flauty nadobúda erotický nádych. Zvuk flauty pripomína ženu s jej zmyselnými pohybmi, ktorými upútava pozornosť muža, čo sa pre neho stáva impulzom pre začiatok zvádzania a predvádzania svojej mužnej sily.

guaguancoMuž zvykne napodobňovať pohyby zvierat pri dvorení, krúti rôznofarebnou šatkou, aby upútal pozornosť ženy. Tá sa však tvári odmerane a naďalej sa venuje svojej práci. Len erotickými pohybmi panvou dáva najavo, že snaha zvodcu možno nebude márna. Pohyby naznačujú ťažkopádnosť a smerujú do zeme (vyjadrenie únavy), ale sú rytmické. Tanec obsahuje erotické pohyby, ktoré vyjadrujú flirt a zvádzanie. Tanec sa v konečnom dôsledku javí ako veľmi temperamentný a živý.

 
TOPlist